Vores Slægtsforskningsider

Forside  |  Nyheder  |  Billeder  |  Historier  |  Gravsten  |  Rapporter  |  Efternavne
Søg
Fornavn:


Efternavn:



Trine Camilla  Nielsen

Trine Camilla Nielsen

Kvinde

Generationer:      Standard    |    Lodret    |    Kompakt    |    Boks    |    Kun tekst    |    Anetavle    |    Viftediagram    |    Medie    |    PDF

Generation: 1

  1. 1.  Trine Camilla  NielsenTrine Camilla Nielsen

Generation: 2

  1. 2.  Maskinearbejder Birger  NielsenMaskinearbejder Birger Nielsen

    Birger blev gift med Sygehjælper Birgit Meta Termansen [Gruppeskema]


  2. 3.  Sygehjælper Birgit Meta  TermansenSygehjælper Birgit Meta Termansen
    Børn:
    1. 1. Trine Camilla Nielsen
    2. Sanne Charlotte Nielsen


Generation: 3

  1. 4.  Eigild Laurits  NielsenEigild Laurits Nielsen blev født 2 jul. 1909, Espergærde, Egebækvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg; blev døbt 5 sep. 1909, Egebækvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg (søn af Kusk Laurits Edvard Nielsen og Jensine Frederikke Olsen); døde 23 jan. 1973, Herlev, Sokkelund, København; blev begravet , Asminderød, Lynge-Kronborg, Frederiksborg.

    Eigild blev gift med Ebba Sofie Jensine Jensen 2 maj 1931, Borgmesterkontoret, Nykøbing Falster, Maribo. Ebba (datter af Smed Martin Sofus Jensen og Anna Jensine Nielsen) blev født 12 aug. 1912, Smørum Nedre, Sokkelund, København; blev døbt 27 okt. 1912, Smørum Nedre, Sokkelund, København; døde 7 apr. 1993, Herlev, Sokkelund, København; blev begravet 15 apr. 1993, Herlev, Sokkelund, København. [Gruppeskema]


  2. 5.  Ebba Sofie Jensine  JensenEbba Sofie Jensine Jensen blev født 12 aug. 1912, Smørum Nedre, Sokkelund, København; blev døbt 27 okt. 1912, Smørum Nedre, Sokkelund, København (datter af Smed Martin Sofus Jensen og Anna Jensine Nielsen); døde 7 apr. 1993, Herlev, Sokkelund, København; blev begravet 15 apr. 1993, Herlev, Sokkelund, København.
    Børn:
    1. Bent Nielsen blev født 10 jul. 1931, Ørum, Bjerre, Vejle; blev døbt 27 dec. 1931, Ørum, Bjerre, Vejle; døde jun. 1993, Gladsaxe, Sokkelund, København; blev begravet , Gladsaxe Kirkegård, Sokkelund, København.
    2. Birthe Nielsen
    3. Bodil Nielsen
    4. Henrik Nielsen blev født 5 okt. 1937, Boderup Huse, Ønslev, Maribo; blev døbt 26 dec. 1937, Ønslev, Maribo; døde 8 jan. 1938, Boderup Huse, Ønslev, Maribo; blev begravet 12 jan. 1938, Ønslev, Maribo.
    5. Bjarne Nielsen
    6. Britta Nielsen
    7. 2. Maskinearbejder Birger Nielsen

  3. 6.  Fuldmægtig Svend  TermansenFuldmægtig Svend Termansen blev født 1 feb. 1918, Rigshospitalet, København, Danmark; blev døbt 9 jun. 1918, Skt. Markus Kirke, København, Danmark (søn af Grønthandler Oscar Frederik Termansen og Carla Margit Stockholm Lou); døde 15 nov. 1976, Rigshospitalet, København, Danmark; blev begravet 20 nov. 1976, Bispebjerg, København, Danmark.

    Svend blev gift med Ingrid Anita Heuser 31 okt. 1943, Grundtvigskirke, København. Ingrid (datter af Konditor Carl Johannes Heuser og Meta Kamilla Gliese) blev født 14 aug. 1922, Skt. Stefans Sogn, Sokkelund, Købehavn; blev døbt 13 okt. 1936, Grundtvigskirke, Sokkelund, København; døde 22 apr. 1989, Nørrebro, Sokkelund, København; blev begravet apr. 1989, Bispebjerg, Sokkelund, København. [Gruppeskema]


  4. 7.  Ingrid Anita  HeuserIngrid Anita Heuser blev født 14 aug. 1922, Skt. Stefans Sogn, Sokkelund, Købehavn; blev døbt 13 okt. 1936, Grundtvigskirke, Sokkelund, København (datter af Konditor Carl Johannes Heuser og Meta Kamilla Gliese); døde 22 apr. 1989, Nørrebro, Sokkelund, København; blev begravet apr. 1989, Bispebjerg, Sokkelund, København.
    Børn:
    1. Erling Termansen blev født 28 apr. 1944, Rigshospitalet, København, Danmark; døde 4 apr. 1992, Viborg, Nørlyng, Viborg, Danmark; blev begravet apr. 1992, Asmild Kirkegård, Agerskov, Viborg, Danmark.
    2. 3. Sygehjælper Birgit Meta Termansen


Generation: 4

  1. 8.  Kusk Laurits Edvard  NielsenKusk Laurits Edvard Nielsen blev født 4 jun. 1877, Kristrup, Sønderhald, Randers; blev døbt 5 aug. 1877, Kristrup, Sønderhald, Randers (søn af Arbejdsmand Thomas Nielsen og Kjersti Stånggren); døde 24 feb. 1943, Byggepladsen 287, Lyngbyvejen, Dyssegård; blev begravet 28 feb. 1943, Asminderød, Frederiksborg.

    Laurits blev gift med Jensine Frederikke Olsen 4 jun. 1897, Tikøb, Frederiksborg. Jensine (datter af Arbejdsmand Lars Olsen og Kirsten Jensen) blev født 23 aug. 1875, Skotterup, Lynge-Kronborg, Tikøb; blev døbt 10 okt. 1875, Skotterup, Lynge-Kronborg, Tikøb; døde 29 okt. 1919, Asminderød, Frederiksborg; blev begravet 2 nov. 1919, Asminderød, Lynge-Kronborg, Frederiksborg. [Gruppeskema]


  2. 9.  Jensine Frederikke Olsen blev født 23 aug. 1875, Skotterup, Lynge-Kronborg, Tikøb; blev døbt 10 okt. 1875, Skotterup, Lynge-Kronborg, Tikøb (datter af Arbejdsmand Lars Olsen og Kirsten Jensen); døde 29 okt. 1919, Asminderød, Frederiksborg; blev begravet 2 nov. 1919, Asminderød, Lynge-Kronborg, Frederiksborg.
    Børn:
    1. Valborg Margrethe Nielsen blev født 19 sep. 1897, Klostergade 1, Helsingør, Lynge-Kronborg, Frederiksborg; blev døbt 24 okt. 1897, Skt. Olai, Helsingør, Lynge-Kronborg, Frederiksborg.
    2. Martha Petrea Nielsen blev født 11 mar. 1899, Fiolgade 5, Helsingør, Lynge-Kronborg, Frederiksborg; blev døbt 7 maj 1899, Helsingør, Lynge-Kronborg, Frederiksborg.
    3. Anna Elvira Nielsen blev født 4 okt. 1900, Skt Olai, Helsingør, Fredensborg; blev døbt 26 dec. 1900, Skt Olai, Helsingør, Fredensborg; døde 18 jul. 1966, Lindebyvej 1, Asminderød, Frederiksborg; blev begravet 22 jul. 1966, Asminderød Kirkegård, Frederiksborg.
    4. Asta Frederikke Nielsen blev født 6 jun. 1902, Mørdrup, Tikøb, Lynge-Kronborg, Frederiksborg; blev døbt 27 jul. 1902, Mørdrup, Tikøb, Lynge-Kronborg, Frederiksborg; døde 4 jan. 1936, Kommunehospitalet, København; blev begravet 9 jan. 1936, Vestre Kirkegård, København.
    5. Helga Marie Nielsen blev født 6 mar. 1904, Mørdrup, Tikøb, Lynge-Kronborg, Frederiksborg; blev døbt 22 maj 1904, Mørdrup, Tikøb, Lynge-Kronborg, Frederiksborg.
    6. Udøbt Nielsen blev født 20 aug. 1905, Mørdrup, Tikøb, Frederiksborg; døde 20 aug. 1905, Mørdrup, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 27 aug. 1905, Tikøb, Frederiksborg.
    7. Jens Edvard Nielsen blev født 29 nov. 1907, Espergærde, Egebækvang, Frederiksborg; blev døbt 29 dec. 1907, Espergærde, Egebækvang, Frederiksborg; døde 3 nov. 1962, Asminderødgade 51, Asminderød, Frederiksborg; blev begravet 8 nov. 1962, Asminderød Kirkegård, Frederiksborg.
    8. 4. Eigild Laurits Nielsen blev født 2 jul. 1909, Espergærde, Egebækvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg; blev døbt 5 sep. 1909, Egebækvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg; døde 23 jan. 1973, Herlev, Sokkelund, København; blev begravet , Asminderød, Lynge-Kronborg, Frederiksborg.
    9. Lars Christian Bernhard Nielsen blev født 20 aug. 1911, Espergærde, Egebækvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg; blev døbt 29 okt. 1911, Espergærde, Egebækvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg.
    10. Svend Erik Nielsen blev født 26 sep. 1915, Humlebæk, Asminderød, Fredensborg; blev døbt 17 okt. 1915, Humlebæk, Asminderød, Fredensborg.
    11. Else Kirsten Nielsen blev født 4 apr. 1917, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 6 maj 1917, Asminderød, Frederiksborg.
    12. Lilly Esther Nielsen blev født 29 jun. 1919, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 24 aug. 1919, Asminderød, Frederiksborg.

  3. 10.  Smed Martin Sofus  JensenSmed Martin Sofus Jensen blev født 5 jun. 1888, Boeslunde, Slagelse, Sorø; blev døbt 15 jul. 1888, Boeslunde, Slagelse, Sorø (søn af Husmand Niels Peder Jensen og Inger Kirstine Bastiansen); døde 13 jul. 1966, Sankt Hans Hospital, Roskilde; blev begravet 19 jul. 1966, Bispebjerg Krematorium, Bispebjerg, København.

    Martin blev gift med Anna Jensine Nielsen 4 mar. 1910, Københavns Rådhus, København. Anna (datter af Tømrermester Ole Nielsen og Anna Marie Larsen) blev født 22 aug. 1889, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 27 okt. 1889, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; døde eft. 13 jul. 1966; blev begravet , Bispebjerg, Sokkelund, København. [Gruppeskema]


  4. 11.  Anna Jensine  NielsenAnna Jensine Nielsen blev født 22 aug. 1889, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 27 okt. 1889, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg (datter af Tømrermester Ole Nielsen og Anna Marie Larsen); døde eft. 13 jul. 1966; blev begravet , Bispebjerg, Sokkelund, København.
    Børn:
    1. Helga Marie Anine Jensen blev født 22 nov. 1910, Smørum, Sokkelund, København; blev døbt 12 mar. 1911, Smørum, Sokkelund, København; døde 2001.
    2. 5. Ebba Sofie Jensine Jensen blev født 12 aug. 1912, Smørum Nedre, Sokkelund, København; blev døbt 27 okt. 1912, Smørum Nedre, Sokkelund, København; døde 7 apr. 1993, Herlev, Sokkelund, København; blev begravet 15 apr. 1993, Herlev, Sokkelund, København.
    3. Olga Kristine Louise Jensen blev født 25 jan. 1914, Algade 2, Kørsør, Slagelse; blev døbt 10 maj 1914, Kørsør, Slagelse; døde 4 jun. 1914, Baggade 2, Korsør, Sorø; blev begravet 9 jun. 1914, Korsør, Sorø.
    4. Carla Kristine Elisabeth Jensen blev født 9 mar. 1915, Kørsør, Slagelse; blev døbt 8 aug. 1915, Kørsør, Slagelse.
    5. Henry Oluf Robert Jensen blev født 19 nov. 1916, Kørsør, Slagelse; blev døbt 29 apr. 1917, Kørsør, Slagelse.
    6. Olga Louise Jensen blev født 10 feb. 1918, Færgestræde 8, Korsør, Sorø; blev døbt 28 jul. 1918, Korsør, Sorø.
    7. Mary Alfrida Jensen blev født 9 sep. 1919, Faurholm Huse, Hillerød, Frederiksborg; blev døbt 12 okt. 1919, Hillerød, Frederiksborg.
    8. Erna Inga Jensen blev født 29 okt. 1921, Faurholm Huse, Hillerød, Frederiksborg; blev døbt 16 apr. 1922, Hillerød, Frederiksborg.
    9. Willy Richard Jensen blev født 18 dec. 1924, Faurholm Huse, Hillerød, Frederiksborg; blev døbt 1 jun. 1925, Hillerød, Frederiksborg.
    10. Knud Ove Jensen

  5. 12.  Grønthandler Oscar Frederik  TermansenGrønthandler Oscar Frederik Termansen blev født 29 jan. 1885, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; blev døbt 6 apr. 1885, Systofte, Falsters Sønder, Maribo (søn af Skovridder Gustav Adolph Termansen og Benedicte Christine Amalie Charlotte Kølle); døde 16 aug. 1957, Bispebjerg Hospital, København; blev begravet 21 aug. 1957, Bispebjerg Kirkegård, København.

    Oscar blev gift med Carla Margit Stockholm Lou 25 mar. 1917, Mariendals Kirke, København; skilt Ja, dato ukendt. Carla (datter af Arkitekt Martin Peter Lou og Marie Sofie Frederikke Stockholm Møller) blev født 25 mar. 1897, Webersgade 18, 1, København; blev døbt 13 jun. 1897, Skt Jacob, København; døde 25 apr. 1968, Jagtvej 229, København; blev begravet 1 maj 1968, Søndermark Krematorium, København. [Gruppeskema]


  6. 13.  Carla Margit Stockholm Lou blev født 25 mar. 1897, Webersgade 18, 1, København; blev døbt 13 jun. 1897, Skt Jacob, København (datter af Arkitekt Martin Peter Lou og Marie Sofie Frederikke Stockholm Møller); døde 25 apr. 1968, Jagtvej 229, København; blev begravet 1 maj 1968, Søndermark Krematorium, København.
    Børn:
    1. 6. Fuldmægtig Svend Termansen blev født 1 feb. 1918, Rigshospitalet, København, Danmark; blev døbt 9 jun. 1918, Skt. Markus Kirke, København, Danmark; døde 15 nov. 1976, Rigshospitalet, København, Danmark; blev begravet 20 nov. 1976, Bispebjerg, København, Danmark.
    2. Ruth Termansen blev født 1 jan. 1921, Frederiksberg Fødehjem, Solberg, København; blev døbt 25 mar. 1921, Skt. Markus, København; døde 21 nov. 1987, Bispebjerg, København; blev begravet 26 nov. 1987, Bispebjerg, København.
    3. Niels Termansen blev født 28 apr. 1924, Jagtvej 14, København; blev døbt 10 aug. 1924, Brorsons Kirke, København; døde før 1968.
    4. Anne-Lise Termansen

  7. 14.  Konditor Carl Johannes  HeuserKonditor Carl Johannes Heuser blev født 6 maj 1883, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark; blev døbt 17 aug. 1883, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark (søn af Politibetjent Hannibal Christian Frederik Heuser og Thora Vilhelmine Rostrup); døde 4 jan. 1960, Bispebjerg, København, Danmark; blev begravet 9 jan. 1960, Bispebjerg, København, Danmark.

    Carl blev gift med Meta Kamilla Gliese 20 nov. 1909, Københavns Rådhus. Meta (datter af Træskomager Carl Gliese og Ane Marie Jørgensen) blev født 18 aug. 1883, Femø, Fuglse, Maribo; blev døbt 4 nov. 1883, Femø, Fuglse, Maribo; døde 4 mar. 1963, Skt. Hans Hospital, Roskilde; blev begravet 9 mar. 1963, Bispebjerg, København. [Gruppeskema]


  8. 15.  Meta Kamilla  GlieseMeta Kamilla Gliese blev født 18 aug. 1883, Femø, Fuglse, Maribo; blev døbt 4 nov. 1883, Femø, Fuglse, Maribo (datter af Træskomager Carl Gliese og Ane Marie Jørgensen); døde 4 mar. 1963, Skt. Hans Hospital, Roskilde; blev begravet 9 mar. 1963, Bispebjerg, København.
    Børn:
    1. Remiseformand Kaj Heuser blev født 27 mar. 1909, Den Kongelige Fødselsstiftelse, København, Danmark; blev døbt 20 mar. 1910, Skt.Stefans, København, Danmark; døde 20 sep. 1960, Skjalm Hvides Gade 10, Absalon, København, Danmark; blev begravet 25 sep. 1960, Søndermark Krematorium, København, Danmark.
    2. Erna Anny Heuser blev født 5 sep. 1910, Kingo, København, Danmark; blev døbt 19 feb. 1911, Kingo, København, Danmark; døde 24 dec. 1996, Thorsgade 61, København, Danmark.
    3. Astrid Margrethe Heuser blev født 27 sep. 1911, Kingo, København, Danmark; blev døbt 27 sep. 1912, Kingo, København, Danmark; døde 11 jun. 1973, Moldaugade 3, Sundby, København, Danmark; blev begravet , Sundby, København, Danmark.
    4. Tømrer Svend Heuser blev født 7 okt. 1913, Blaagaardsgade 29, Blaagaards, København, Danmark; blev døbt 7 feb. 1915, Kingo, København, Danmark; døde 10 jul. 1993, Farum, Danmark.
    5. Kamma Ida Heuser blev født 5 sep. 1915, Kingo, København, Danmark; blev døbt 30 jul. 1922, Skt.Stefans, København, Danmark; døde 15 sep. 2004, Tårnby, København, Danmark; blev begravet 18 sep. 2004, Tårnby, København, Danmark.
    6. Tjenestemand Tage Heuser blev født 21 okt. 1918, Kingo, København, Danmark; blev døbt 11 apr. 1920, Fuglebakkehospitalet, København, Danmark; døde 25 apr. 1975, På arbejdet, Øresunds Hospitalet, København Ø, Danmark; blev begravet 3 maj 1975, Bispebjerg Kirkegård, København, Danmark.
    7. Elektrikker Knud Heuser blev født 21 okt. 1918, Kingo, København, Danmark; blev døbt 30 jul. 1922, Skt.Stefans, København, Danmark; døde 7 maj 1975, København, Danmark; blev begravet 1975.
    8. Slagteriarbejder Leif Heuser blev født 6 jun. 1920, Kingo, København, Danmark; blev døbt 30 jul. 1922, Skt.Stefans, København, Danmark; døde 31 mar. 2000, Lundehus Sogn, København, Danmark.
    9. 7. Ingrid Anita Heuser blev født 14 aug. 1922, Skt. Stefans Sogn, Sokkelund, Købehavn; blev døbt 13 okt. 1936, Grundtvigskirke, Sokkelund, København; døde 22 apr. 1989, Nørrebro, Sokkelund, København; blev begravet apr. 1989, Bispebjerg, Sokkelund, København.


Generation: 5

  1. 16.  Arbejdsmand Thomas Nielsen blev født 27 okt. 1850, Udbyneder, Gjerlev, Randers; blev døbt 26 dec. 1850, Udbyneder, Gjerlev, Randers (søn af Avlsbestyrer Niels Peter Thomsen og Karen Hansdatter); døde 29 mar. 1917, Helsingborg, Malmøhus län, Skåne.

    Thomas blev gift med Kjersti Stånggren 4 dec. 1874, Udbyneder, Gjerlev, Randers. Kjersti (datter af Elna Bengtsdotter) blev født 6 sep. 1852, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige; blev døbt 12 sep. 1852, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige; døde 12 apr. 1938, Helsingborg, Malmøhus län, Skåne. [Gruppeskema]


  2. 17.  Kjersti Stånggren blev født 6 sep. 1852, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige; blev døbt 12 sep. 1852, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige (datter af Elna Bengtsdotter); døde 12 apr. 1938, Helsingborg, Malmøhus län, Skåne.
    Børn:
    1. Niels Marinus Nielsen blev født 28 okt. 1874, Udbyneder, Gjerlev, Randers; blev døbt 4 dec. 1874, Udbyneder, Gjerlev, Randers; døde 14 apr. 1944, Helsingborgs Maria, Malmøhus län, Skåne, Sverige.
    2. 8. Kusk Laurits Edvard Nielsen blev født 4 jun. 1877, Kristrup, Sønderhald, Randers; blev døbt 5 aug. 1877, Kristrup, Sønderhald, Randers; døde 24 feb. 1943, Byggepladsen 287, Lyngbyvejen, Dyssegård; blev begravet 28 feb. 1943, Asminderød, Frederiksborg.
    3. Niels Peder Katinkus Nielsen blev født 1 jan. 1880, Udbyneder, Gjerlev, Randers; blev døbt 22 aug. 1880, Udbyneder, Gjerlev, Randers; døde 10 nov. 1968, Helsingborgs Maria, Malmøhus län, Skåne, Sverige.

  3. 18.  Arbejdsmand Lars Olsen blev født 3 maj 1841, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 13 jun. 1841, Tikøb, Frederiksborg (søn af Væver Ole Hansen og Johanne Marie Johansdatter); døde 25 mar. 1914, Mørdrup, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 1 apr. 1914, Egebæksvang Kirkegård, Frederiksborg.

    Lars blev gift med Kirsten Jensen 24 nov. 1865, Tikøb, Frederikdborg. Kirsten (datter af Hjulmand Jens Jensen og Sidse Sørensdatter) blev født 8 jun. 1840, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 12 jul. 1840, Asminderød, Fredensborg, Danmark; døde 24 dec. 1919, Mørdrup, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 29 dec. 1919, Egebæksvang Kirkegård, Frederiksborg. [Gruppeskema]


  4. 19.  Kirsten Jensen blev født 8 jun. 1840, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 12 jul. 1840, Asminderød, Fredensborg, Danmark (datter af Hjulmand Jens Jensen og Sidse Sørensdatter); døde 24 dec. 1919, Mørdrup, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 29 dec. 1919, Egebæksvang Kirkegård, Frederiksborg.
    Børn:
    1. Marie Caroline Olsen blev født 20 aug. 1866, Skotterup, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 23 dec. 1866, Tikøb, Frederiksborg; døde 19 feb. 1867, Skotterup, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 25 feb. 1867, Tikøb, Frederiksborg.
    2. Havemand Jørgen Peder Olsen blev født 25 dec. 1867, Skotterup, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 23 feb. 1868, Tikøb, Frederiksborg; døde 13 aug. 1929, Rigshospitalet, København; blev begravet 18 aug. 1929, Egebæksvang Kirkegård, Frederiksborg.
    3. Murermester Karl Johan Olsen blev født 1 dec. 1869, Skotterup, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 27 feb. 1870, Tikøb, Frederiksborg; døde 27 okt. 1940, Stokholmsvej 36, Espergærde, Frederiksborg; blev begravet 1 nov. 1940, Egebæksvang Kirkegård, Frederiksborg.
    4. Hanne Jensine Margrete Olsen blev født 11 dec. 1871, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 17 mar. 1872, Tikøb, Frederiksborg; døde 28 maj 1872, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 2 jun. 1872, Tikøb, Frederiksborg.
    5. Parcellist Jens Christian Olsen blev født 29 apr. 1873, Skotterup, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 15 jun. 1873, Tikøb, Frederiksborg; døde 10 maj 1948, Centralsygehuset Hillerød, Frederiksborg; blev begravet 15 maj 1948, Asminderød Kirkegård, Frederiksborg.
    6. 9. Jensine Frederikke Olsen blev født 23 aug. 1875, Skotterup, Lynge-Kronborg, Tikøb; blev døbt 10 okt. 1875, Skotterup, Lynge-Kronborg, Tikøb; døde 29 okt. 1919, Asminderød, Frederiksborg; blev begravet 2 nov. 1919, Asminderød, Lynge-Kronborg, Frederiksborg.
    7. Gartner Sofus Otto Olsen blev født 14 aug. 1877, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 23 sep. 1877, Tikøb, Frederiksborg; døde 13 maj 1920, Tipperup, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 19 maj 1920, Egebæksvang, Tikøb, Frederiksborg.
    8. Martin Peder Olsen blev født 22 dec. 1878, Skotterup, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 9 mar. 1879, Tikøb, Frederiksborg; døde 17 sep. 1898, Mørdrup, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 22 sep. 1898, Tikøb, Frederiksborg.
    9. Lars Peter Olsen blev født 6 apr. 1881, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 6 jun. 1881, Tikøb, Frederiksborg; døde 23 feb. 1884, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 26 feb. 1884, Tikøb, Frederiksborg.
    10. Lars Peder Olsen blev født 1 sep. 1885, Mørdrup, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 8 nov. 1885, Tikøb, Frederiksborg; døde 20 jan. 1887, Mørdrup, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 27 jan. 1887, Tikøb, Frederiksborg.

  5. 20.  Husmand Niels Peder Jensen blev født 23 nov. 1861, Vedskølle, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; blev døbt 11 maj 1862, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø (søn af Indesidder Jens Olesen og Karen Sophie Nielsen); døde 19 okt. 1924, De gamles hjem, Korsør, Sorø; blev begravet 22 okt. 1924, Korsør, Sorø.

    Niels — Inger Kirstine Bastiansen. Inger (datter af Tjenestemand Peter Christoffersen og Maren Andersdatter) blev født 20 feb. 1857, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, Danmark; blev døbt 27 mar. 1857, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, Danmark; døde 29 mar. 1937, De gamles hjem, Korsør, Sorø; blev begravet 3 apr. 1937, Korsør, Sorø. [Gruppeskema]


  6. 21.  Inger Kirstine Bastiansen blev født 20 feb. 1857, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, Danmark; blev døbt 27 mar. 1857, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, Danmark (datter af Tjenestemand Peter Christoffersen og Maren Andersdatter); døde 29 mar. 1937, De gamles hjem, Korsør, Sorø; blev begravet 3 apr. 1937, Korsør, Sorø.
    Børn:
    1. Sofus Martin Jensen blev født 26 jan. 1882, Magleby, Sorø; blev døbt 12 feb. 1882, Magleby, Sorø; døde 20 feb. 1882, Magleby, Sorø; blev begravet 26 feb. 1882, Magleby, Sorø.
    2. 10. Smed Martin Sofus Jensen blev født 5 jun. 1888, Boeslunde, Slagelse, Sorø; blev døbt 15 jul. 1888, Boeslunde, Slagelse, Sorø; døde 13 jul. 1966, Sankt Hans Hospital, Roskilde; blev begravet 19 jul. 1966, Bispebjerg Krematorium, Bispebjerg, København.
    3. Alfred Jensen blev født 21 mar. 1892, Sorøvej, Skælskør, Sorø; blev døbt 26 jun. 1892, Skælskør, Sorø.

  7. 22.  Tømrermester Ole Nielsen blev født 29 sep. 1863, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 27 dec. 1863, Ølstykke, Frederiksborg (søn af Væver Niels Olsen og Vilhelmine Christine Daldorf); døde 14 feb. 1933, Nyhuse, Frederiksborg slotsogn, Frederiksborg; blev begravet 19 feb. 1933, Nyhuse Kirkegård, Frederiksborg.

    Ole blev gift med Anna Marie Larsen 13 aug. 1886, Ølstykke, Frederiksborg. Anna (datter af Skrædder Jens Larsen og Ane Kirstine Nielsdatter) blev født 21 mar. 1865, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 25 jun. 1865, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; døde 22 maj 1953, De gamles hjem, Hillerød; blev begravet 27 maj 1953, Nyhuse Kirkegård, Frederiksborg. [Gruppeskema]


  8. 23.  Anna Marie Larsen blev født 21 mar. 1865, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 25 jun. 1865, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg (datter af Skrædder Jens Larsen og Ane Kirstine Nielsdatter); døde 22 maj 1953, De gamles hjem, Hillerød; blev begravet 27 maj 1953, Nyhuse Kirkegård, Frederiksborg.
    Børn:
    1. Kristine Vilhelmine Nielsen blev født 1 sep. 1886, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 18 okt. 1886, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg.
    2. Karen Kirstine Nielsen blev født 12 nov. 1887, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 1 jan. 1888, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; døde 10 dec. 1893, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev begravet 17 dec. 1893, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg.
    3. 11. Anna Jensine Nielsen blev født 22 aug. 1889, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 27 okt. 1889, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; døde eft. 13 jul. 1966; blev begravet , Bispebjerg, Sokkelund, København.
    4. Mathilde Emilie Nielsen blev født 20 dec. 1890, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 15 feb. 1891, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg.
    5. Laura Frederikke Nielsen blev født 20 apr. 1892, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 12 jun. 1892, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg.
    6. Karen Kirstine Nielsen blev født 3 dec. 1894, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 17 mar. 1895, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg.
    7. Johanne Nielsine Nielsen blev født 15 dec. 1896, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 31 jan. 1897, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg.
    8. Oline Marie Nielsen blev født 25 jan. 1898, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 29 maj 1898, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg.
    9. Ellen Margrethe Nielsen blev født 22 jan. 1902, Ballerup, København; blev døbt 16 mar. 1902, Ballerup, København.
    10. Agnes Daldorf Nielsen blev født 6 okt. 1909, Ledøje, Smørum, København; blev døbt 5 maj 1910, Ledøje, Smørum, København.
    11. Esther Oda Nielsen blev født 24 sep. 1913.

  9. 24.  Skovridder Gustav Adolph Termansen blev født 26 mar. 1848, Vejen, Malt, Ribe, Danmark; blev døbt 7 maj 1848, Vejen, Malt, Ribe, Danmark (søn af Mølleejer Christian Termansen og Christiane Jensine Fogh); døde 8 apr. 1927, Gl. Kongevej 102, København, Danmark; blev begravet 18 apr. 1927, Systofte, Maribo, Danmark.

    Gustav blev gift med Benedicte Christine Amalie Charlotte Kølle 16 aug. 1882, Nykøbing Falster, Falsters Sønder, Maribo. Benedicte (datter af Skipper Oluf Grethius Kølle og Christine Charlotte Amalie Mejer) blev født 26 aug. 1855, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; blev døbt 28 okt. 1855, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; døde 27 apr. 1945, Bykildevej 6, Valby, København, Danmark; blev begravet 30 apr. 1945, Systofte, Maribo, Danmark. [Gruppeskema]


  10. 25.  Benedicte Christine Amalie Charlotte  KølleBenedicte Christine Amalie Charlotte Kølle blev født 26 aug. 1855, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; blev døbt 28 okt. 1855, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark (datter af Skipper Oluf Grethius Kølle og Christine Charlotte Amalie Mejer); døde 27 apr. 1945, Bykildevej 6, Valby, København, Danmark; blev begravet 30 apr. 1945, Systofte, Maribo, Danmark.
    Børn:
    1. Georg Christian Termansen blev født 15 maj 1883, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; blev døbt 8 jul. 1883, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; døde 5 mar. 1893, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; blev begravet 8 mar. 1893, Systofte, Falsters Sønder, Maribo.
    2. 12. Grønthandler Oscar Frederik Termansen blev født 29 jan. 1885, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; blev døbt 6 apr. 1885, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; døde 16 aug. 1957, Bispebjerg Hospital, København; blev begravet 21 aug. 1957, Bispebjerg Kirkegård, København.
    3. Emmy Christiane Christine Termansen blev født 10 jul. 1886, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; blev døbt 5 sep. 1886, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; døde 29 mar. 1978, Ebeltoft, Randers; blev begravet , Ebeltoft, Randers.
    4. Bogholder Maria Termansen blev født 12 jul. 1888, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; blev døbt 2 sep. 1888, Systofte, Falsters Sønder, Maribo.
    5. Valdemar Termansen blev født 25 apr. 1890, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; blev døbt 22 jun. 1890, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; døde 1 mar. 1893, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; blev begravet 3 mar. 1893, Systofte, Falsters Sønder, Maribo.
    6. Udøbt Termansen blev født 1 nov. 1892, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; døde 14 nov. 1892, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; blev begravet 20 nov. 1892, Systofte, Falsters Sønder, Maribo.
    7. Gerda Johanne Theodora Termansen blev født 2 jun. 1897, Systofte, Falsters Sønder, Maribo; blev døbt 6 jun. 1897, Systofte, Falsters Sønder, Maribo.

  11. 26.  Arkitekt Martin Peter Lou blev født 20 dec. 1866, Rønne, Bornholm; blev døbt 17 feb. 1867, Rønne, Bornholm (søn af Murermester Michael Hansen Lau og Cecilie Marie Wulf Munch); døde 5 aug. 1946, Allehelgens Sogn, København; blev begravet 9 aug. 1946, Sundby Krematorium, København.

    Martin blev gift med Marie Sofie Frederikke Stockholm Møller 1 apr. 1896, Københavns Rådhus. Marie (datter af Skrædder Jens Peter Nielsen Torngaard og Mathilde Mortensen) blev født 22 feb. 1861, Silkeborg, Gjern, Skanderborg, Danmark; blev døbt 30 jun. 1861, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; døde 23 feb. 1908, København, Danmark; blev begravet 29 feb. 1908, København, Danmark. [Gruppeskema]


  12. 27.  Marie Sofie Frederikke Stockholm Møller blev født 22 feb. 1861, Silkeborg, Gjern, Skanderborg, Danmark; blev døbt 30 jun. 1861, Silkeborg, Skanderborg, Danmark (datter af Skrædder Jens Peter Nielsen Torngaard og Mathilde Mortensen); døde 23 feb. 1908, København, Danmark; blev begravet 29 feb. 1908, København, Danmark.
    Børn:
    1. 13. Carla Margit Stockholm Lou blev født 25 mar. 1897, Webersgade 18, 1, København; blev døbt 13 jun. 1897, Skt Jacob, København; døde 25 apr. 1968, Jagtvej 229, København; blev begravet 1 maj 1968, Søndermark Krematorium, København.

  13. 28.  Politibetjent Hannibal Christian Frederik  HeuserPolitibetjent Hannibal Christian Frederik Heuser blev født 17 nov. 1836, Trinitatis, Fredericia, Vejle, Danmark; blev døbt 18 dec. 1836, Trinitatis, Fredericia, Vejle, Danmark (søn af August Jensen Klip og Christine Sophie Frederikke Heuser); døde 23 jun. 1903, Amtssygehuset Thisted, Thisted, Danmark; blev begravet 29 jun. 1903, Thisted, Danmark.

    Hannibal blev gift med Thora Vilhelmine Rostrup 26 okt. 1873, Frederiksberg kirke, København, Danmark. Thora (datter af Kontorist Dines Viggo Rostrup og Plejerske Caroline Johanne Andersen) blev født 7 jul. 1854, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark; blev døbt 10 nov. 1854, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark; døde 3 jun. 1899, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark; blev begravet 9 jun. 1899, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark. [Gruppeskema]


  14. 29.  Thora Vilhelmine  RostrupThora Vilhelmine Rostrup blev født 7 jul. 1854, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark; blev døbt 10 nov. 1854, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark (datter af Kontorist Dines Viggo Rostrup og Plejerske Caroline Johanne Andersen); døde 3 jun. 1899, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark; blev begravet 9 jun. 1899, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark.
    Børn:
    1. Sømand Viggo Sophus Carl Heuser blev født 11 nov. 1874, København; blev døbt 7 feb. 1875, København; døde 9 sep. 1894, Død til søs.
    2. Elna Elfrida Caroline Heuser blev født 3 jul. 1877, Thisted, Hundborg, Thisted; blev døbt 9 sep. 1877, Thisted, Hundborg, Thisted.
    3. Plejerske Ida Rebekka Heuser blev født 26 feb. 1880, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark; blev døbt 13 jun. 1880, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark; døde 25 feb. 1922, Englewood, Bergen County, New Jersey, USA; blev begravet , Brookside Cemetery, Englewood, Bergen County, New Jersey, USA.
    4. 14. Konditor Carl Johannes Heuser blev født 6 maj 1883, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark; blev døbt 17 aug. 1883, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark; døde 4 jan. 1960, Bispebjerg, København, Danmark; blev begravet 9 jan. 1960, Bispebjerg, København, Danmark.
    5. Hedevig Heuser blev født 27 aug. 1885, Thisted, Hundborg, Thisted; blev døbt 27 aug. 1885, Thisted, Hundborg, Thisted; døde 29 aug. 1885, Thisted, Hundborg, Thisted; blev begravet 3 sep. 1885, Thisted, Hundborg, Thisted.
    6. Clara Heuser blev født 27 aug. 1885, Thisted, Hundborg, Thisted; blev døbt 27 aug. 1885, Thisted, Hundborg, Thisted; døde 30 aug. 1885, Thisted, Hundborg, Thisted; blev begravet 3 sep. 1885, Thisted, Hundborg, Thisted.
    7. Snedker Ernst Dines Heuser blev født 22 sep. 1886, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark; blev døbt 8 feb. 1887, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark.
    8. Snedker Axel Emil Heuser blev født 22 jun. 1889, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark; blev døbt 9 aug. 1889, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark; døde 29 maj 1963, San Bruno, San Mateo County, California, USA; blev begravet 3 jun. 1963, Golden Gate National Cemetery, San Bruno, San Mateo County, California, USA.
    9. Sømand Louis Hannibal Heuser blev født 22 jan. 1892, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark; blev døbt 3 jun. 1892, Thisted, Hundborg, Thisted, Danmark; døde 13 okt. 1953, San Fransisco, California, USA; blev begravet 15 okt. 1953, San Bruno, San Mateo County, California, USA.
    10. Magda Emilie Heuser blev født 17 jun. 1894, Thisted, Hundborg, Thisted; blev døbt 2 sep. 1894, Thisted, Hundborg, Thisted.
    11. Dødfødt Heuser blev født 17 jun. 1896, Thisted, Hundborg, Thisted; døde 17 jun. 1896, Thisted, Hundborg, Thisted; blev begravet 1896, Thisted, Hundborg, Thisted.
    12. Portør Robert Viggo Heuser blev født 25 mar. 1897, Thisted, Hundborg, Thisted; blev døbt 6 aug. 1897, Thisted, Hundborg, Thisted.
    13. Thoralf Thorvald Vilhelm Heuser blev født 20 maj 1899, Thisted, Hundborg, Thisted; blev døbt 2 jun. 1899, Thisted, Hundborg, Thisted; døde 1 aug. 1899, Thisted, Hundborg, Thisted; blev begravet 4 aug. 1899, Thisted, Hundborg, Thisted.

  15. 30.  Træskomager Carl Gliese blev født 26 jul. 1848, Fejø, Fuglse, Maribo; blev døbt 10 sep. 1848, Fejø, Fuglse, Maribo (søn af Fisker Ove Christian Bernhard Gliese og Karen Hansdatter); døde 7 nov. 1885, Femø, Fuglse, Maribo; blev begravet 10 nov. 1885, Femø, Fuglse, Maribo.

    Carl blev gift med Ane Marie Jørgensen 19 nov. 1882, Nørreby, Femø, Maribo. Ane (datter af Niels Sørensen og Birthe Jørgensen) blev født 23 jun. 1854, Femø, Maribo, Danmark; blev døbt 29 aug. 1854, Femø, Maribo, Danmark; døde 24 mar. 1919, Sønderby, Femø, Maribo, Danmark; blev begravet 29 mar. 1919, Femø, Maribo, Danmark. [Gruppeskema]


  16. 31.  Ane Marie Jørgensen blev født 23 jun. 1854, Femø, Maribo, Danmark; blev døbt 29 aug. 1854, Femø, Maribo, Danmark (datter af Niels Sørensen og Birthe Jørgensen); døde 24 mar. 1919, Sønderby, Femø, Maribo, Danmark; blev begravet 29 mar. 1919, Femø, Maribo, Danmark.
    Børn:
    1. 15. Meta Kamilla Gliese blev født 18 aug. 1883, Femø, Fuglse, Maribo; blev døbt 4 nov. 1883, Femø, Fuglse, Maribo; døde 4 mar. 1963, Skt. Hans Hospital, Roskilde; blev begravet 9 mar. 1963, Bispebjerg, København.
    2. Jenny Bertine Gliese blev født 8 apr. 1885, Nørreby, Femø, Fuglse, Maribo; blev døbt 19 jul. 1885, Nørreby, Femø, Fuglse, Maribo.


Generation: 6

  1. 32.  Avlsbestyrer Niels Peter Thomsen blev født 25 aug. 1831, Udbyneder, Gjerlev, Randers; blev døbt 18 sep. 1831, Udbyneder, Gjerlev, Randers (søn af Thomas Nielsen og Mariane Pedersdatter); døde 23 apr. 1874, Thodesgade nr 10, København; blev begravet 30 apr. 1874, Vindblæs, Gjerlev, Randers.

    Niels blev gift med Karen Hansdatter NOT MARRIED. Karen (datter af Husmand Hans Christensen og Maren Nielsdatter) blev født 14 jul. 1825, Udbyover, Gjerlev, Randers; blev døbt 11 sep. 1825, Udbyneder, Gjerlev, Randers; døde 28 sep. 1899, Bjerre, Udbyneder, Gjerlev, Randers; blev begravet 4 okt. 1899, Udbyneder, Gjerlev, Randers. [Gruppeskema]


  2. 33.  Karen Hansdatter blev født 14 jul. 1825, Udbyover, Gjerlev, Randers; blev døbt 11 sep. 1825, Udbyneder, Gjerlev, Randers (datter af Husmand Hans Christensen og Maren Nielsdatter); døde 28 sep. 1899, Bjerre, Udbyneder, Gjerlev, Randers; blev begravet 4 okt. 1899, Udbyneder, Gjerlev, Randers.
    Børn:
    1. 16. Arbejdsmand Thomas Nielsen blev født 27 okt. 1850, Udbyneder, Gjerlev, Randers; blev døbt 26 dec. 1850, Udbyneder, Gjerlev, Randers; døde 29 mar. 1917, Helsingborg, Malmøhus län, Skåne.

  3. 35.  Elna Bengtsdotter blev født 5 dec. 1823, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige; blev døbt 7 dec. 1823, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige (datter af Husmand Bengt Larsson og Kierstina Sonesdotter); døde 5 jun. 1911, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige; blev begravet 11 jun. 1911, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige.
    Børn:
    1. Johanna Stånggren blev født 4 jul. 1849, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige; blev døbt 8 jul. 1849, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige.
    2. 17. Kjersti Stånggren blev født 6 sep. 1852, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige; blev døbt 12 sep. 1852, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige; døde 12 apr. 1938, Helsingborg, Malmøhus län, Skåne.
    3. Ingrid blev født 6 feb. 1859, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige; blev døbt 13 feb. 1859, Sireköpinge, Malmöhus län, Sverige.

  4. 36.  Væver Ole Hansen blev født 1811, Smidstrup, Blistrup, Frederiksborg; blev døbt 4 aug. 1811, Blistrup, Frederiksborg (søn af Hans Arndtsen og Maren Jacobsdatter); døde 30 okt. 1875, Kvistgaard Overdrev, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 5 nov. 1875, Tikøb, Frederiksborg.

    Ole blev gift med Johanne Marie Johansdatter 1 jul. 1836, Tikøb, Frederiksborg. Johanne (datter af Parcellist Johan Sørensen og Bodil Olsdatter) blev født 8 nov. 1810, Borsholm, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 2 dec. 1810, Tikøb, Frederiksborg; døde 4 apr. 1879, Kvistgaard Overdrev,Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 11 apr. 1879, Tikøb, Frederiksborg. [Gruppeskema]


  5. 37.  Johanne Marie Johansdatter blev født 8 nov. 1810, Borsholm, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 2 dec. 1810, Tikøb, Frederiksborg (datter af Parcellist Johan Sørensen og Bodil Olsdatter); døde 4 apr. 1879, Kvistgaard Overdrev,Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 11 apr. 1879, Tikøb, Frederiksborg.
    Børn:
    1. Maren Olsdatter blev født 2 sep. 1838, Borsholm, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 14 okt. 1838, Borsholm, Tikøb, Frederiksborg.
    2. 18. Arbejdsmand Lars Olsen blev født 3 maj 1841, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 13 jun. 1841, Tikøb, Frederiksborg; døde 25 mar. 1914, Mørdrup, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 1 apr. 1914, Egebæksvang Kirkegård, Frederiksborg.
    3. Arbejdsmand Hans Olsen blev født 1 nov. 1843, Borsholm, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 26 nov. 1843, Borsholm, Tikøb, Frederiksborg; døde 3 jan. 1920, Bispebjerg Hospital, København ; blev begravet 10 jan. 1920, Skt Olai, Helsingør, Frederiksborg.
    4. Nille Kirstine Olsen blev født 21 okt. 1849, Hornbæk, Tikøb, Frederiksborg; blev døbt 1 dec. 1849, Hornbæk, Tikøb, Frederiksborg.

  6. 38.  Hjulmand Jens Jensen blev født 9 jun. 1797, Søholm, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 11 jun. 1797, Asminderød, Frederiksborg (søn af Gårdmand Jens Pedersen og Margrete Hansdatter); døde 24 mar. 1873, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev begravet 31 mar. 1873, Asminderød, Frederiksborg.

    Jens blev gift med Sidse Sørensdatter 27 maj 1825, Asminderød, Frederiksborg. Sidse (datter af Hjulmand Søren Hansen og Kirsten Pedersdatter) blev født 26 okt. 1802, Høisager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 31 okt. 1802, Høisager, Asminderød, Frederiksborg; døde 25 sep. 1873, Høisager, Asminderød, Frederiksborg; blev begravet 1 okt. 1873, Høisager, Asminderød, Frederiksborg. [Gruppeskema]


  7. 39.  Sidse Sørensdatter blev født 26 okt. 1802, Høisager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 31 okt. 1802, Høisager, Asminderød, Frederiksborg (datter af Hjulmand Søren Hansen og Kirsten Pedersdatter); døde 25 sep. 1873, Høisager, Asminderød, Frederiksborg; blev begravet 1 okt. 1873, Høisager, Asminderød, Frederiksborg.
    Børn:
    1. Ane Margrethe Jensen blev født 28 feb. 1826, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 9 apr. 1826, Asminderød, Frederiksborg.
    2. Karen Jensdatter blev født 1 jul. 1827, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 29 jul. 1827, Asminderød, Frederiksborg.
    3. Jens Jensen blev født 13 feb. 1830, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 19 mar. 1830, Asminderød, Frederiksborg.
    4. Søren Jensen blev født 12 jun. 1832, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 8 jul. 1832, Asminderød, Frederiksborg.
    5. Peder Jensen blev født 17 jan. 1834, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 23 feb. 1834, Asminderød, Frederiksborg.
    6. Dødfødt Jensen blev født 20 mar. 1836, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; døde 20 mar. 1836, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev begravet 27 mar. 1836, Asminderød, Frederiksborg.
    7. Hans Jensen blev født 12 jul. 1837, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 13 aug. 1837, Asminderød, Frederiksborg.
    8. 19. Kirsten Jensen blev født 8 jun. 1840, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 12 jul. 1840, Asminderød, Fredensborg, Danmark; døde 24 dec. 1919, Mørdrup, Tikøb, Frederiksborg; blev begravet 29 dec. 1919, Egebæksvang Kirkegård, Frederiksborg.
    9. Ane Marie Jensen blev født 9 apr. 1842, Højsager, Asminderød, Frederiksborg; blev døbt 5 jun. 1842, Asminderød, Frederiksborg.

  8. 40.  Indesidder Jens Olesen blev født 27 sep. 1832, Tjæreby, Sorø; blev døbt 27 jan. 1833, Tjæreby, Sorø (søn af Peder Jensen og Bodil Olsdatter).

    Jens blev gift med Karen Sophie Nielsen 20 nov. 1852, Tjæreby, Sorø. Karen (datter af Niels Larsen) blev født 19 jul. 1819; døde 4 dec. 1885, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; blev begravet 11 dec. 1885, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø. [Gruppeskema]


  9. 41.  Karen Sophie Nielsen blev født 19 jul. 1819 (datter af Niels Larsen); døde 4 dec. 1885, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; blev begravet 11 dec. 1885, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø.
    Børn:
    1. Hans Peter Jensen blev født 11 mar. 1853, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; blev døbt 14 apr. 1853, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; døde 3 sep. 1854, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; blev begravet 8 sep. 1854, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø.
    2. Ane Cathrine Jensdatter blev født 2 feb. 1855, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; blev døbt 7 apr. 1855, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; døde 16 apr. 1864, Vedskølle,Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; blev begravet 22 apr. 1864, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø.
    3. 20. Husmand Niels Peder Jensen blev født 23 nov. 1861, Vedskølle, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; blev døbt 11 maj 1862, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø; døde 19 okt. 1924, De gamles hjem, Korsør, Sorø; blev begravet 22 okt. 1924, Korsør, Sorø.

  10. 42.  Tjenestemand Peter Christoffersen blev født 9 maj 1823, Magleby, Sorø; blev døbt 13 jul. 1823, Magleby, Sorø (søn af Husmand Christoffer Bastian og Sidse Nielsdatter); døde 22 aug. 1896, Magleby, Sorø; blev begravet 27 aug. 1896, Magleby, Sorø.

    Peter blev gift med Maren Andersdatter 3 jun. 1856, Magleby, Sorø. Maren (datter af Arvefæste gårdmand Anders Larsen og Anne Andersdatter) blev født 21 mar. 1826, Taarnmark, Fyrendal, Sorø; blev døbt 24 maj 1826, Taarnmark, Fyrendal, Sorø; døde 27 jan. 1880, Askehusene, Magleby, Sorø; blev begravet 1 feb. 1880, Magleby, Sorø. [Gruppeskema]


  11. 43.  Maren Andersdatter blev født 21 mar. 1826, Taarnmark, Fyrendal, Sorø; blev døbt 24 maj 1826, Taarnmark, Fyrendal, Sorø (datter af Arvefæste gårdmand Anders Larsen og Anne Andersdatter); døde 27 jan. 1880, Askehusene, Magleby, Sorø; blev begravet 1 feb. 1880, Magleby, Sorø.
    Børn:
    1. 21. Inger Kirstine Bastiansen blev født 20 feb. 1857, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, Danmark; blev døbt 27 mar. 1857, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, Danmark; døde 29 mar. 1937, De gamles hjem, Korsør, Sorø; blev begravet 3 apr. 1937, Korsør, Sorø.
    2. Anders Larsen Pedersen blev født 13 jul. 1860, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø; blev døbt 30 sep. 1860, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø.

  12. 44.  Væver Niels Olsen blev født 18 feb. 1819, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg, Danmark; blev døbt 18 feb. 1819, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg, Danmark (søn af Husmand Ole Nielsen og Johanne Hansdatter); døde 12 dec. 1893, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg, Danmark; blev begravet 27 dec. 1893, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg, Danmark.

    Niels blev gift med Vilhelmine Christine Daldorf 22 okt. 1843, Herstedvester. Vilhelmine (datter af Slagter Frederik Dahldorph og Kirsten Hansdatter) blev født 4 sep. 1819, Køge, Ramsø, Roskilde; blev døbt 12 sep. 1819, Køge, Ramsø, Roskilde; døde 13 jul. 1900, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev begravet 20 jul. 1900, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg. [Gruppeskema]


  13. 45.  Vilhelmine Christine Daldorf blev født 4 sep. 1819, Køge, Ramsø, Roskilde; blev døbt 12 sep. 1819, Køge, Ramsø, Roskilde (datter af Slagter Frederik Dahldorph og Kirsten Hansdatter); døde 13 jul. 1900, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg; blev begravet 20 jul. 1900, Ølstykke, Ølstykke, Frederiksborg.
    Børn:
    1. Jens Nielsen blev født 2 sep. 1843, Fødselsstiftelsen, København; blev døbt 5 sep. 1843, Fødselsstiftelsen, København.
    2. Karen Nielsen blev født 24 apr. 1846, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 21 jun. 1846, Ølstykke, Frederiksborg.
    3. 22. Tømrermester Ole Nielsen blev født 29 sep. 1863, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 27 dec. 1863, Ølstykke, Frederiksborg; døde 14 feb. 1933, Nyhuse, Frederiksborg slotsogn, Frederiksborg; blev begravet 19 feb. 1933, Nyhuse Kirkegård, Frederiksborg.

  14. 46.  Skrædder Jens Larsen blev født 18 okt. 1835, Hagerup, Jørlunde, Frederiksborg, Danmark; blev døbt 20 dec. 1835, Hagerup, Jørlunde, Frederiksborg, Danmark (søn af Husmand Lars Andreasen og Ane Jensdatter); døde 17 dec. 1912, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; blev begravet 23 dec. 1912, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg.

    Jens blev gift med Ane Kirstine Nielsdatter 29 jan. 1859, Dalby, Krogstrup, Frederiksborg. Ane (datter af Gårdmand Niels Larsen og Sidse Villadsdatter) blev født 29 nov. 1830, Dalby, Krogstrup, Horns, Frederiksborg; blev døbt 11 dec. 1830, Dalby, Krogstrup, Horns, Frederiksborg; døde 8 dec. 1909, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; blev begravet 16 dec. 1909, Snostrup Kirkegård, Ølstykke, Frederiksborg. [Gruppeskema]


  15. 47.  Ane Kirstine Nielsdatter blev født 29 nov. 1830, Dalby, Krogstrup, Horns, Frederiksborg; blev døbt 11 dec. 1830, Dalby, Krogstrup, Horns, Frederiksborg (datter af Gårdmand Niels Larsen og Sidse Villadsdatter); døde 8 dec. 1909, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; blev begravet 16 dec. 1909, Snostrup Kirkegård, Ølstykke, Frederiksborg.
    Børn:
    1. Niels Peder Larsen blev født 22 jun. 1859, Hagerup, Jørlunde, Lynge-Frederiksborg, Frederiksborg; blev døbt 26 aug. 1859, Hagerup, Jørlunde, Lynge-Frederiksborg, Frederiksborg; døde 21 maj 1860, Hagerup, Jørlunde, Lynge-Frederiksborg, Frederiksborg; blev begravet 26 maj 1860, Hagerup, Jørlunde, Lynge-Frederiksborg, Frederiksborg.
    2. Mejerist Niels Peter Larsen blev født 13 apr. 1861, Hagerup, Jørlunde, Lynge-Frederiksborg, Frederiksborg; blev døbt 16 jun. 1861, Hagerup, Jørlunde, Lynge-Frederiksborg, Frederiksborg.
    3. 23. Anna Marie Larsen blev født 21 mar. 1865, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 25 jun. 1865, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; døde 22 maj 1953, De gamles hjem, Hillerød; blev begravet 27 maj 1953, Nyhuse Kirkegård, Frederiksborg.
    4. Vilhelm Peder Larsen blev født 8 jul. 1866, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 28 okt. 1866, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg.
    5. Nicoline Larsen blev født 23 okt. 1868, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 13 jan. 1869, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; døde 13 jan. 1869, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; blev begravet 21 jan. 1869, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg.
    6. Laurits Frederik Larsen blev født 30 okt. 1871, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg; blev døbt 11 feb. 1872, St. Rørbæk, Snostrup, Ølstykke, Frederiksborg.

  16. 48.  Mølleejer Christian  TermansenMølleejer Christian Termansen blev født 1 sep. 1816, Øster Lindet, Frøs, Haderslev, Danmark; blev døbt 1 sep. 1816, Øster Lindet, Frøs, Haderslev, Danmark (søn af Gårdejer Christen Termansen og Maren Jepsen); døde 11 jan. 1886, Kolding, Brusk, Vejle, Danmark; blev begravet 18 jan. 1886, Vejen, Malt, Ribe, Danmark.

    Christian blev gift med Christiane Jensine Fogh 14 okt. 1837, Vejen, Malt, Ribe. Christiane (datter af Degn Joachim Fog og Anna Marie Faber) blev født 27 jan. 1815, Nr. Alslev, Falsters Nørre, Maribo; blev døbt 19 mar. 1815, Nr. Alslev, Falsters Nørre, Maribo; døde 6 okt. 1907, Østerbrogade 5, stuen, København; blev begravet 12 okt. 1907, Vejen, Ribe. [Gruppeskema]


  17. 49.  Christiane Jensine  FoghChristiane Jensine Fogh blev født 27 jan. 1815, Nr. Alslev, Falsters Nørre, Maribo; blev døbt 19 mar. 1815, Nr. Alslev, Falsters Nørre, Maribo (datter af Degn Joachim Fog og Anna Marie Faber); døde 6 okt. 1907, Østerbrogade 5, stuen, København; blev begravet 12 okt. 1907, Vejen, Ribe.
    Børn:
    1. Mølleejer Christian Joachim Termansen blev født 31 maj 1838, Vejen, Malt, Ribe; blev døbt 26 sep. 1838, Vejen, Malt, Ribe; døde 18 jan. 1901, Fælledvej 23, Sokkelund, København.
    2. Marie Magdalene Marentza Termansen blev født 19 sep. 1840, Vejen, Malt, Ribe; blev døbt 1 dec. 1840, Vejen, Malt, Ribe; døde 1 nov. 1912, København.
    3. Møller Jens Theodor Termansen blev født 2 jun. 1843, Vejen, Malt, Ribe; blev døbt 10 aug. 1843, Vejen, Malt, Ribe; døde 1 mar. 1921, Ved Linden 13, 3, København; blev begravet 8 mar. 1921, Fasan Kirkegården, København.
    4. Ane Marie Termansen blev født 8 aug. 1845, Vejen, Malt, Ribe; blev døbt 14 okt. 1845, Vejen, Malt, Ribe.
    5. 24. Skovridder Gustav Adolph Termansen blev født 26 mar. 1848, Vejen, Malt, Ribe, Danmark; blev døbt 7 maj 1848, Vejen, Malt, Ribe, Danmark; døde 8 apr. 1927, Gl. Kongevej 102, København, Danmark; blev begravet 18 apr. 1927, Systofte, Maribo, Danmark.
    6. Ingeniør Christian Termansen blev født 22 sep. 1851, Vejen, Malt, Ribe; blev døbt 21 maj 1852, Vejen, Malt, Ribe; døde 19 dec. 1942, Fælledvej 17, 2, København.
    7. Laurids Termansen blev født 22 sep. 1851, Vejen, Malt, Ribe; blev døbt 22 sep. 1851, Vejen, Malt, Ribe; døde 24 dec. 1851, Vejen, Malt, Ribe; blev begravet 30 dec. 1851, Vejen, Malt, Ribe.
    8. Augusta Amalia Termansen blev født 5 mar. 1854, Vejen, Malt, Ribe; blev døbt 5 jun. 1854, Vejen, Malt, Ribe; døde ca. 1918, København.

  18. 50.  Skipper Oluf Grethius Kølle blev født 6 jun. 1817, Sakskøbing, Musse, Maribo, Danmark; blev døbt 2 nov. 1817, Sakskøbing, Musse, Maribo, Danmark (søn af Sømand Claus Christian Kølle og Anne Dorthea Hansen); døde 25 sep. 1871, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; blev begravet 29 sep. 1871, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark.

    Oluf blev gift med Christine Charlotte Amalie Mejer 16 nov. 1850, Maribo Købstad, Maribo. Christine (datter af Frederik Christian Mejer og Henriette Wieder, datter af Købmand Christopher Jørgen Friderich Appel og Marie Sophie Haugaard) blev født 4 jun. 1829, Maribo Købstad, Maribo, Danmark; blev døbt 28 jul. 1829, Maribo Købstad, Maribo, Danmark; døde 6 feb. 1913, Nykøbing Falster, Maribo, Danmark; blev begravet 13 feb. 1913, Nykøbing Falster, Maribo, Danmark. [Gruppeskema]


  19. 51.  Christine Charlotte Amalie  MejerChristine Charlotte Amalie Mejer blev født 4 jun. 1829, Maribo Købstad, Maribo, Danmark; blev døbt 28 jul. 1829, Maribo Købstad, Maribo, Danmark (datter af Frederik Christian Mejer og Henriette Wieder, datter af Købmand Christopher Jørgen Friderich Appel og Marie Sophie Haugaard); døde 6 feb. 1913, Nykøbing Falster, Maribo, Danmark; blev begravet 13 feb. 1913, Nykøbing Falster, Maribo, Danmark.
    Børn:
    1. Marie Anna Birgitte Kølle blev født 29 jun. 1851, Østofte, Fuglse, Maribo; blev døbt 20 aug. 1851, Østofte, Fuglse, Maribo; døde 10 aug. 1922, Langgade 15, Nykøbing Falster, Maribo, Danmark; blev begravet 15 aug. 1922, Nykøbing Falster, Maribo, Danmark.
    2. Olivia Dorothea Kølle blev født 8 mar. 1853, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; blev døbt 12 jun. 1853, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; døde 24 okt. 1927, Bakkegaarde Alle 15,st, København, Danmark; blev begravet 27 okt. 1927, Frederiksberg Kirkegård, København, Danmark.
    3. 25. Benedicte Christine Amalie Charlotte Kølle blev født 26 aug. 1855, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; blev døbt 28 okt. 1855, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; døde 27 apr. 1945, Bykildevej 6, Valby, København, Danmark; blev begravet 30 apr. 1945, Systofte, Maribo, Danmark.
    4. Kunstmaler Claus Christian Kølle blev født 8 apr. 1858, Bandholm, Østofte, Maribo, Danmark; blev døbt 13 jun. 1858, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; døde 16 okt. 1940, Horseskildevej 26,1 København, Danmark; blev begravet 15 dec. 1940, Hellebæk, Frederiksborg, Danmark.
    5. Jørgen Frederik Kølle blev født 5 jun. 1860, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; blev døbt 26 aug. 1860, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark.
    6. Anton Johannes Kølle blev født 8 nov. 1861, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark; blev døbt 9 feb. 1862, Østofte, Fuglse, Maribo, Danmark.
    7. Dagmar Henriette Vilhelmine Kølle blev født 16 jun. 1870, Bandholm, Østofte, Maribo, Danmark; blev døbt 2 okt. 1870, Østofte, Maribo, Danmark; døde 21 jul. 1945, Diakonissestiftelsen, Frederiksberg, København, Danmark; blev begravet 26 jul. 1945, Emmaus Kirke, Rødovre, København, Danmark.

  20. 52.  Murermester Michael Hansen  LauMurermester Michael Hansen Lau blev født 25 mar. 1833, Nylarsker, Bornholms Vester, Bornholm; blev døbt 28 apr. 1833, Nylarsker, Bornholms Vester, Bornholm (søn af Daglejer Poul Michael Lau og Kirstine Margrethe Andersdatter); døde 6 jun. 1913, Rønne Amtssygehus, Rønne, Bornholm; blev begravet 11 jun. 1913, Rønne Kirkegård, Rønne, Bornholm.

    Michael blev gift med Cecilie Marie Wulf Munch 26 aug. 1859, Rønne, Bornholm. Cecilie (datter af Sømand Ole Henrichsen og Cecilie Kirstine Nielsdatter Munch) blev født 21 apr. 1839, Klemensker, Bornholms Nørre, Bornholm; blev døbt 12 maj 1839, Klemensker, Bornholms Nørre, Bornholm; døde 18 feb. 1922, Rønne, Bornholm; blev begravet 23 feb. 1922, Rønne Kirkegård, Rønne, Bornholm. [Gruppeskema]


  21. 53.  Cecilie Marie Wulf  MunchCecilie Marie Wulf Munch blev født 21 apr. 1839, Klemensker, Bornholms Nørre, Bornholm; blev døbt 12 maj 1839, Klemensker, Bornholms Nørre, Bornholm (datter af Sømand Ole Henrichsen og Cecilie Kirstine Nielsdatter Munch); døde 18 feb. 1922, Rønne, Bornholm; blev begravet 23 feb. 1922, Rønne Kirkegård, Rønne, Bornholm.
    Børn:
    1. Styrmand Thomas Christian Lou blev født 25 feb. 1860, Rønne, Bornholms Vester, Bornholm; blev døbt 6 apr. 1860, Rønne, Bornholms Vester, Bornholm; døde 11 nov. 1935, Rønne, Bornholm; blev begravet 17 nov. 1935, Rønne, Bornholm.
    2. Murermester Poul Marius Lou blev født 2 okt. 1861, Rønne, Bornholms Vester, Bornholm; blev døbt 8 nov. 1861, Rønne, Bornholms Vester, Bornholm; døde 12 apr. 1944, Rønne, Bornholm; blev begravet 17 apr. 1944, Rønne, Bornholm.
    3. Elsine Christine Lou blev født 23 nov. 1863, Rønne, Bornholms Vester, Bornholm; blev døbt 26 dec. 1863, Rønne, Bornholms Vester, Bornholm; døde 12 apr. 1893, Rønne, Bornholm; blev begravet 19 apr. 1893, Rønne Kirkegård, Rønne, Bornholm.
    4. Murermester Carl Hansen Lou blev født 11 mar. 1865, Rønne, Bornholms Vester, Bornholm; blev døbt 9 jul. 1865, Rønne, Bornholms Vester, Bornholm; døde 16 sep. 1941, Amtssygehuset, Rønne, Bornholm; blev begravet 20 sep. 1941, Rønne, Bornholm.
    5. 26. Arkitekt Martin Peter Lou blev født 20 dec. 1866, Rønne, Bornholm; blev døbt 17 feb. 1867, Rønne, Bornholm; døde 5 aug. 1946, Allehelgens Sogn, København; blev begravet 9 aug. 1946, Sundby Krematorium, København.
    6. Malermester Peter Johannes Lou blev født 20 apr. 1869, Rønne, Bornholm; blev døbt 1 aug. 1869, Rønne, Bornholm; døde 11 jun. 1952, Rønne, Bornholm.
    7. Mathias Lou blev født 2 dec. 1870, Rønne, Bornholm; blev døbt 4 apr. 1871, Rønne, Bornholm; døde 1 mar. 1878, Rønne, Bornholm; blev begravet 8 mar. 1878, Rønne, Bornholm.
    8. Sømand Alfred Lau blev født 1 sep. 1872, Rønne, Bornholm; blev døbt 10 nov. 1872, Rønne, Bornholm; døde 13 dec. 1950, Sygehuset Nexø, Bornholm; blev begravet 16 dec. 1950, Rønne Kirkegård, Rønne, Bornholm.
    9. Sømand August Ludvig Lau blev født 25 aug. 1875, Rønne, Borholm; blev døbt 21 nov. 1875, Rønne, Borholm; døde 23 jan. 1928.
    10. Marie Lau blev født 29 sep. 1877, Rønne, Borholm; blev døbt 3 dec. 1877, Rønne, Borholm; døde 4 dec. 1941, Danmark.
    11. Murermester Andreas Mathias Lau blev født 4 apr. 1880, Rønne, Borholm; blev døbt 13 jun. 1880, Rønne, Borholm; døde 26 nov. 1937, Rønne, Borholm; blev begravet 1 dec. 1937, Rønne, Borholm.
    12. Thora Vulf Lau blev født 9 aug. 1883, Rønne, Borholm; blev døbt 28 okt. 1883, Rønne, Borholm; døde 2 feb. 1888, Rønne, Borholm; blev begravet 6 feb. 1888, Rønne, Borholm.

  22. 54.  Skrædder Jens Peter Nielsen Torngaard blev født 30 okt. 1829, Rom, Skodborg, Ringkøbing; blev døbt 8 nov. 1829, Rom, Skodborg, Ringkøbing (søn af Gårdmand Niels Petersen Torngaard og Sofie Frederikke Jensdatter Vraae); døde eft. 26 sep. 1903.

    Jens blev gift med Mathilde Mortensen 11 maj 1860, Silkeborg, Gjern, Skanderborg. Mathilde (datter af Bødker Hans Mortensen og Inger Marie Christoffersdatter) blev født 27 nov. 1837, Mårslet, Ning, Århus; blev døbt 17 jun. 1838, Mårslet, Ning, Århus; døde 3 dec. 1878, Silkeborg, Skanderborg; blev begravet 9 dec. 1878, Silkeborg, Skanderborg. [Gruppeskema]


  23. 55.  Mathilde Mortensen blev født 27 nov. 1837, Mårslet, Ning, Århus; blev døbt 17 jun. 1838, Mårslet, Ning, Århus (datter af Bødker Hans Mortensen og Inger Marie Christoffersdatter); døde 3 dec. 1878, Silkeborg, Skanderborg; blev begravet 9 dec. 1878, Silkeborg, Skanderborg.
    Børn:
    1. 27. Marie Sofie Frederikke Stockholm Møller blev født 22 feb. 1861, Silkeborg, Gjern, Skanderborg, Danmark; blev døbt 30 jun. 1861, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; døde 23 feb. 1908, København, Danmark; blev begravet 29 feb. 1908, København, Danmark.
    2. Bager Hans Rasmus Frederik Overbye blev født 29 nov. 1862, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; blev døbt 17 maj 1863, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; døde eft. 2 jul. 1915.
    3. Christiane Julie Nielsen blev født 24 apr. 1865, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; blev døbt 6 aug. 1865, Silkeborg, Skanderborg, Danmark.
    4. Niels Christian Julius Nielsen blev født 9 okt. 1868, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; blev døbt 6 apr. 1869, Silkeborg, Skanderborg, Danmark.
    5. Johanne Marie Nielsen blev født 13 dec. 1870, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; blev døbt 19 feb. 1871, Silkeborg, Skanderborg, Danmark.
    6. Jensine Georgine Nielsen blev født 5 sep. 1873, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; blev døbt 26 dec. 1873, Silkeborg, Skanderborg, Danmark.
    7. Georg Vilhelm Nielsen blev født 24 mar. 1876, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; blev døbt 11 jun. 1876, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; døde 13 mar. 1877, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; blev begravet 18 mar. 1877, Silkeborg, Skanderborg, Danmark.
    8. Peter Nielsen blev født 19 nov. 1878, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; blev døbt 19 nov. 1878, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; døde 13 dec. 1878, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; blev begravet 16 dec. 1878, Silkeborg, Skanderborg, Danmark.
    9. Mathilde Nielsen blev født 19 nov. 1878, Silkeborg, Skanderborg, Danmark; blev døbt 9 nov. 1879, Silkeborg, Skanderborg, Danmark.

  24. 56.  August Jensen Klip blev født 16 sep. 1814, Fredensborg Slot, Fredensborg, Frederiksborg; blev døbt 5 feb. 1815, Fredensborg Slot, Fredensborg, Frederiksborg (søn af Sluproer Jens Rasmussen Klippen og Kirsten Pedersdatter).

    August blev gift med Christine Sophie Frederikke Heuser NOT MARRIED. Christine (datter af Musketer Johan Gottlieb Heuser og Regine Christine Lassaint) blev født 9 jun. 1808, Fredericia, Vejle; blev døbt 19 jun. 1808, Fredericia Trinitatis, Vejle; døde 29 apr. 1891, Fredericia Trinitatis, Vejle; blev begravet 5 maj 1891, Fredericia Trinitatis, Vejle. [Gruppeskema]


  25. 57.  Christine Sophie Frederikke Heuser blev født 9 jun. 1808, Fredericia, Vejle; blev døbt 19 jun. 1808, Fredericia Trinitatis, Vejle (datter af Musketer Johan Gottlieb Heuser og Regine Christine Lassaint); døde 29 apr. 1891, Fredericia Trinitatis, Vejle; blev begravet 5 maj 1891, Fredericia Trinitatis, Vejle.
    Børn:
    1. 28. Politibetjent Hannibal Christian Frederik Heuser blev født 17 nov. 1836, Trinitatis, Fredericia, Vejle, Danmark; blev døbt 18 dec. 1836, Trinitatis, Fredericia, Vejle, Danmark; døde 23 jun. 1903, Amtssygehuset Thisted, Thisted, Danmark; blev begravet 29 jun. 1903, Thisted, Danmark.

  26. 58.  Kontorist Dines Viggo Rostrup blev født 5 maj 1829, Holmens, Sokkelund, København; blev døbt 27 maj 1829, Holmens, Sokkelund, København (søn af Postmester Peter Rostrup og Mathea Rostrup); døde 6 feb. 1864, Hørsholm, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, Danmark.

    Dines blev gift med Plejerske Caroline Johanne Andersen 5 maj 1854, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted. Caroline (datter af Arrestforvarer Peter Christian Andersen og Anne Sophie Buband) blev født 6 maj 1833, Den Kongelige Fødselsstiftelse, København; blev døbt 7 maj 1833, Den Kongelige Fødselsstiftelse, København; døde 27 mar. 1915, Fredens sogn, København; blev begravet 2 apr. 1915, Farankirkegården, København. [Gruppeskema]


  27. 59.  Plejerske Caroline Johanne Andersen blev født 6 maj 1833, Den Kongelige Fødselsstiftelse, København; blev døbt 7 maj 1833, Den Kongelige Fødselsstiftelse, København (datter af Arrestforvarer Peter Christian Andersen og Anne Sophie Buband); døde 27 mar. 1915, Fredens sogn, København; blev begravet 2 apr. 1915, Farankirkegården, København.
    Børn:
    1. 29. Thora Vilhelmine Rostrup blev født 7 jul. 1854, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark; blev døbt 10 nov. 1854, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark; døde 3 jun. 1899, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark; blev begravet 9 jun. 1899, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted, Danmark.
    2. Restaurantør Peter Rudolph Rostrup blev født 7 aug. 1855, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted; blev døbt 1 dec. 1855, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted; døde 24 dec. 1914, København.
    3. Hedevig Rostrup blev født 6 nov. 1856, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted; blev døbt 26 jun. 1857, Thisted Købstad, Hundborg, Thisted.

  28. 60.  Fisker Ove Christian Bernhard Gliese blev født 20 apr. 1819, Vordingborg, Bårse, Præstø; blev døbt 10 sep. 1819, Vordingborg, Bårse, Præstø (søn af Guldsmed Christian Gliese og Ane Kirstine Mariager); døde 1 okt. 1879, Fejø, Fuglse, Maribo; blev begravet 4 okt. 1879, Fejø, Fuglse, Maribo.

    Ove blev gift med Karen Hansdatter 19 dec. 1843, Fejø, Maribo. Karen (datter af Husmand Hans Jensen Friis og Hilleborre Jensdatter) blev født 25 sep. 1821, Østerby, Fejø, Maribo; blev døbt 11 nov. 1821, Fejø, Maribo; døde 14 apr. 1879, Fejø, Maribo; blev begravet 21 apr. 1879, Fejø, Maribo. [Gruppeskema]


  29. 61.  Karen Hansdatter blev født 25 sep. 1821, Østerby, Fejø, Maribo; blev døbt 11 nov. 1821, Fejø, Maribo (datter af Husmand Hans Jensen Friis og Hilleborre Jensdatter); døde 14 apr. 1879, Fejø, Maribo; blev begravet 21 apr. 1879, Fejø, Maribo.
    Børn:
    1. Skipper Hans Christian Gliese blev født 27 sep. 1844, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; blev døbt 12 jan. 1845, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; døde 30 apr. 1919, Amtssygehuset, Maribo; blev begravet 4 sep. 1919, Tårs, Maribo.
    2. Hylleborg Gliese blev født 6 aug. 1847, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; blev døbt 6 aug. 1847, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; døde 6 aug. 1847, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; blev begravet 9 aug. 1847, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo.
    3. Dødfødt Gliese blev født 6 aug. 1847, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; døde 6 aug. 1847, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; blev begravet 9 aug. 1847, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo.
    4. 30. Træskomager Carl Gliese blev født 26 jul. 1848, Fejø, Fuglse, Maribo; blev døbt 10 sep. 1848, Fejø, Fuglse, Maribo; døde 7 nov. 1885, Femø, Fuglse, Maribo; blev begravet 10 nov. 1885, Femø, Fuglse, Maribo.
    5. Fisker Rasmus Poulsen Gliese blev født 18 okt. 1850, Østerby, Fejø, Maribo; blev døbt 26 dec. 1850, Fejø, Maribo; døde 17 feb. 1930, Østerby, Fejø, Maribo; blev begravet 22 feb. 1930, Fejø, Maribo.
    6. Ane Christine Gliese blev født 26 feb. 1854, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; blev døbt 11 jun. 1854, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; døde 1 nov. 1933, De gamles by, København; blev begravet 4 nov. 1933, Bispebjerg, København.
    7. Arbejdsmand Peder Hansen Gliese blev født 14 feb. 1858, Fejø, Fuglse, Maribo; blev døbt 20 jun. 1858, Fejø, Fuglse, Maribo; døde 14 apr. 1913, Eiglersvej 25, Nakskov Købstad, Maribo, Danmark; blev begravet 19 apr. 1913, Nakskov Købstad, Maribo, Danmark.
    8. Hilleborg Gliese blev født 17 jul. 1862, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo, Danmark; blev døbt 21 sep. 1862, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo, Danmark; døde 27 feb. 1940, Knudsgade 6, Esbjerg, Ribe, Danmark; blev begravet 2 mar. 1940, Vor Frelsers sogn, Esbjerg, Ribe, Danmark.
    9. Lovise Frederikke Gliese blev født 19 jun. 1865, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; blev døbt 8 aug. 1865, Østerby, Fejø, Fuglse, Maribo; døde 5 maj 1937, Sandby Alderdomshjem, Sandby, Maribo, Danmark; blev begravet 10 maj 1937, Sandby, Maribo, Danmark.

  30. 62.  Niels Sørensen

    Niels blev gift med Birthe Jørgensen NOT MARRIED. Birthe (datter af Jørgen Pedersen Loch og Mette Hansdatter) blev født 22 sep. 1827, Nørreby, Femø, Maribo; blev døbt 11 nov. 1827, Nørreby, Femø, Maribo; døde 27 aug. 1901, Nørreby, Femø, Maribo; blev begravet 31 aug. 1901, Femø Kirkegård, Femø, Maribo. [Gruppeskema]


  31. 63.  Birthe Jørgensen blev født 22 sep. 1827, Nørreby, Femø, Maribo; blev døbt 11 nov. 1827, Nørreby, Femø, Maribo (datter af Jørgen Pedersen Loch og Mette Hansdatter); døde 27 aug. 1901, Nørreby, Femø, Maribo; blev begravet 31 aug. 1901, Femø Kirkegård, Femø, Maribo.
    Børn:
    1. 31. Ane Marie Jørgensen blev født 23 jun. 1854, Femø, Maribo, Danmark; blev døbt 29 aug. 1854, Femø, Maribo, Danmark; døde 24 mar. 1919, Sønderby, Femø, Maribo, Danmark; blev begravet 29 mar. 1919, Femø, Maribo, Danmark.